29 lipca 2022 Udostępnij

3 Sposoby na to, jak siedzenie i stanie jest najlepsze dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Każdy wie, że ćwiczenia fizyczne są ważne, ale jak to możliwe, że jest ich dużo, kiedy siedzisz za biurkiem i pracujesz pięć dni w tygodniu?

To może być trudne, ale oznacza to po prostu nieszablonowe myślenie i stosowanie aktywnych metod pracy, które pomogą znacznie poprawić stan zdrowia serca, a także wiele innych rzeczy.

W ciągu ostatnich kilku lat wiele uwagi poświęcono idei stojących biurek. Zasadniczo oznacza to, że stoisz trochę i siedzisz trochę, i używasz tej rutyny przez cały dzień.

Jak to wszystko działa? Zobacz ten film, który mówi o tym, dlaczego stanie w pracy może być rzeczywiście świetne dla zdrowia.

Problem z siedzeniem polega na tym, że narażasz się na coś, co nazywa się "chorobą siedzenia" lub siedzącym trybem życia. To stawia dodatkowe ryzyko na zdrowie serca, odporność, ryzyko rozwoju cukrzycy, jak również zdrowie psychiczne też.

Stojąc, spalasz kalorie i powodujesz, że twoje serce pracuje trochę ciężej, tak jak by to zrobiło, gdybyś poszedł na spacer wokół bloku lub zdecydował się na mały jogging. Oczywiście, jest to delikatny styl ćwiczeń, ale jest to styl, który działa dla większości ludzi.

Różne rodzaje aktywnych metod pracy

Stanie w pracy może odbywać się głównie za pomocą stołów o regulowanej wysokości lub biurek o regulowanej wysokości. Pierwsze z nich to statyczne biurko, które przenosi się, gdy chce się stać podczas pracy. Drugie to biurko, które można przestawić z pozycji siedzącej do stojącej, co oznacza, że nie trzeba się ruszać. Można również pomyśleć o podnośnikach komputerowych, które zasadniczo podnoszą monitor i klawiaturę, dzięki czemu można stać, a następnie usiąść, gdy ma się dość.

Są to najczęstsze rodzaje aktywnej pracy, ale inne to:

  • Spotkania stojące lub spotkania chodzące - Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość czasu, który spędzamy z dala od naszych ergonomicznych krzeseł komputerowych i na zewnątrz na spotkaniach, jest to dobra okazja, aby uzyskać trochę ćwiczeń!
  • Znalezienie najlepszego ergonomicznego klęcznika dla swoich potrzeb - Innym rodzajem aktywnego siedzenia jest klęcznik, ale można też znaleźć krzesła wykonane z piłek gimnastycznych, które ćwiczą rdzeń podczas siedzenia.
  • Biurka z bieżnią- Chociaż biurka z bieżnią nie nadają się do wszystkich biur, głównie ze względu na cenę i przestrzeń, są idealne, aby pobudzić serce!

Używanie ergonomicznie zaprojektowanych produktów w połączeniu z tego typu aktywnymi metodami pracy i siedzenia oznacza, że Twoje ciało pozostaje w równowadze, zmniejszasz szanse na bóle układu mięśniowo-szkieletowego i jednocześnie otrzymujesz dużo ruchu.

Znaczenie regularnych przerw

W tym wszystkim musimy pamiętać o jednej szczególnej rzeczy - o znaczeniu robienia regularnych przerw.

Wiele osób uważa, że regularne robienie przerw przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie! Aby zachować ostrość umysłu, należy robić regularne przerwy. Oznacza to wyjście na zewnątrz, jeśli to tylko możliwe, i cieszenie się świeżym powietrzem Matki Natury!

W przerwie na lunch wyjdź na zewnątrz na szybki spacer. Robiąc to, dostajesz trochę ćwiczeń, dajesz swojemu umysłowi przerwę i ładujesz swoje baterie do pracy, która ma nadejść tego popołudnia.

Jeśli próbujesz pracować zbyt wiele w krótkim czasie, osiągniesz wypalenie, a w takim przypadku jesteś bardziej podatny na popełnianie błędów i bycie super-nieproduktywnym.

Korzystanie z aktywnych metod pracy, a jednocześnie regularne przerwy i oczywiście wykorzystanie ergonomii biurowej do wspierania siedzenia daje zdrowy i produktywny obraz dla każdego pracownika i całej firmy.

Jeśli pomysł siedzenia i stania wydaje Ci się nieco dziwny, po prostu spróbuj. Możesz być zaskoczony tym, jak bardzo jest to wygodne i o ile więcej energii masz w wyniku poruszania się trochę więcej niż normalnie. Jeśli cokolwiek, to na pewno dajesz swoje zdrowie impuls.

Damian Nowak

Designer wnętrz, działający w branży projektowania przestrzeni biurowych. Katowice.