24 lipca 2022 Udostępnij

6 sposobów na stwierdzenie, czy jesteś zestresowany w pracy

Stres jest czymś, czego nikt nie powinien dobrowolnie zapraszać do swojego życia.

Pozostawiony do nagromadzenia, stres może być niebezpieczny dla zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet zagrażający życiu.

Stres w miejscu pracy jest jednym z najczęstszych typów w dzisiejszych czasach. Powód jest że stawiamy zbyt dużo presji na sobie sukces podczas gdy siedzi przy nasz biurkach biurowych. Być może chcesz otrzymać awans, być może chcesz się wykazać, ponieważ twój kierownik nigdy nie daje ci żadnych informacji zwrotnych, a może rywalizujesz z kolegami.

Niezależnie od przyczyny, radzenie sobie ze stresem w pracy jest czymś, czego wszyscy powinniśmy być bardziej świadomi.

Problem polega na tym, że nie zawsze łatwo jest powiedzieć, że faktycznie jesteś zestresowany w pierwszej kolejności.

Możesz myśleć, że to niedorzeczne twierdzenie, ale to prawda. Kiedy jesteś tak skupiony na osiągnięciu czegoś, twój umysł przejmuje to do punktu, w którym nie jesteś w stanie myśleć o niczym innym. Rzecz, którą próbujesz osiągnąć lub zrobić, staje się ekstremalnym punktem centralnym twojego życia, a wszystko inne schodzi na dalszy plan, w tym twoje zdrowie.

Ponieważ stres jest tak niebezpieczny i powoduje tak wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z głównych przyczyn stresu w miejscu pracy i być w stanie rozpoznać jego oznaki.

Sprawdź tę infografikę, która daje szeroki przegląd głównych objawów stresu w ogóle, czy to stres w domu, w pracy, czy stres związany z pieniędzmi.

Źródło - https://www.deviantart.com/zokac1/art/25-Signs-of-Stress-Infographic-534439263

Jak widać, stres objawia się na wiele różnych sposobów i może mieć różne nasilenie.

Kiedy mamy do czynienia ze stresem w miejscu pracy, musimy zrozumieć, że żaden z nich nie jest zdrowy, ale musimy również umieć rozpoznać go u siebie. Jeśli chcesz się doskonalić przy stole w sali konferencyjnej, czy warto ryzykować swoje zdrowie?

Oczywiście, że nie!

Przyjrzyjmy się 6 najlepszym sposobom, dzięki którym możesz stwierdzić, czy cierpisz na stres w miejscu pracy, czy nie.

6 symptomów stresu w miejscu pracy

  1. Szybkie bicie serca lub ko łatanie serca - Czy regularnie zauważasz kołatanie serca lub to, że twoje serce wydaje się bić dość szybko przez większość czasu? Jest to jedna z głównych oznak narastania stresu do niebezpiecznego poziomu.
  2. Izolacja społeczna - Kiedy ktoś doświadcza niebezpiecznych ilości stresu, traci zainteresowanie rzeczami, które wcześniej sprawiały mu przyjemność. Możesz nie chcieć spotykać się z przyjaciółmi tak często, jak wcześniej, możesz nie chcieć cieszyć się hobby, które zawsze uprawiałeś, lub możesz po prostu chcieć zostać w domu i nic nie robić. Jest to jedna z największych oznak stresu w pracy
  3. Brak snu lub zbyt dużo snu - Kiedy jesteś zestresowany, twój wzór snu jest jedną z pierwszych rzeczy, które zostaną dotknięte, ale może to oznaczać, że śpisz zbyt dużo, lub zmagasz się z bezsennością i nie możesz spać dużo w ogóle. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, w którą stronę to pójdzie i naprawdę chodzi o to, by zrozumieć, że jeśli twój regularny wzorzec snu jest zaburzony, to jest to dość wyraźna oznaka stresu w miejscu pracy.
  4. Regularny rozstrój żołądka - Oczywiście rozstrój żołądka może wynikać z wielu różnych powodów, ale jeśli zauważasz, że regularnie doświadczasz rozstroju żołądka wraz z innymi objawami stresu w miejscu pracy, o których wspomnieliśmy, jest to dość wyraźny znak, który należy wziąć pod uwagę. W takim przypadku powinieneś zastanowić się, w jaki sposób stres w miejscu pracy wpływa na Twoje zdrowie i porozmawiać ze swoim przełożonym o tym, jak się czujesz.
  5. Agitacja z osobami wokół ciebie - Kiedy jesteś zestresowany, bardzo łatwo przychodzi ci ściskanie osób wokół ciebie. Stawanie się niespokojnym zarówno z kolegami z pracy przy ich krzesłach biurowych, jak i z twoimi przyjaciółmi i ukochanymi w domu jest wyraźną oznaką stresu w miejscu pracy i może spowodować poważne problemy w twoim życiu.
  6. Twój apetyt znika - Jest prawdopodobne, że nie będziesz chciał jeść zbyt wiele, gdy czujesz się zestresowany lub możesz przejść przez okresy niejedzenia, a następnie nagle stać się drapieżnie głodny i jeść wszystko w zasięgu wzroku.

W środowisku biurowym istnieje wiele sposobów na wdrożenie strategii zarządzania stresem w miejscu pracy. Niektóre z nich mogą być proste, np. wykorzystanie roślin biurowych do zmniejszenia stresu, a może pomyślenie o szkoleniu pracowników, aby mogli rozpoznać jego skutki. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, upewnij się, że jest ona odpowiednia dla szerokiego grona pracowników, aby osiągnąć najlepszy efekt.

Damian Nowak

Designer wnętrz, działający w branży projektowania przestrzeni biurowych. Katowice.