18 maja 2022 Udostępnij

Czy zderzające się kolory to zawsze wielkie "nie"?

Od najmłodszych lat uczymy się, jakie kolory do siebie pasują, a jakie nie. Na przykład różowy i czerwony to dwa odcienie, których nie należy łączyć, ponieważ nie wyglądają dobrze.

Problem w tym, że kto decyduje o tym, co wygląda "dobrze", a co nie? Kto mówi, że w danej sytuacji nie można łączyć tych dwóch kolorów?

Wybór określonego schematu kolorystycznego nie musi być koniecznie odcieniem blokowym i nie musi obejmować tradycyjnej palety barw z odcieniami, których łączenie uważa się za społecznie akceptowalne. Na przykład, czerń i biel tworzą klasyczny monochromatyczny wzór, który wszyscy dobrze znamy, ale co z szarością i czernią? Czy nie uzupełniają się one równie dobrze i nie wyglądają nieco odważniej, zamiast trzymać się linii partii?

Czy zatem zderzanie kolorów i wzorów to zawsze wielkie nie? Wcale nie; jeśli wygląda to świetnie, to śmiało!

Jeśli chcesz stworzyć przestrzeń, która będzie inspirująca i motywująca dla Twoich pracowników, ważne jest, aby podczas planowania przestrzeni biurowej i zmiany ogólnego wystroju pomyśleć nieszablonowo. Kolory i różne wzory można łatwo ze sobą zderzyć, pod warunkiem, że zrobisz to umiejętnie, zamiast rzucać je razem i liczyć na najlepsze. Zderzenia mogą wyglądać dynamicznie i ciekawie, nadając biuru dodatkowy wymiar i pokazując prawdziwie modny styl.

Czy myślisz, że Versace bał się łączyć wzory? Oczywiście, że nie, i Ty też nie powinieneś!

Zderzanie konkretnych kolorów należy przeprowadzać ostrożnie, jeśli chcesz popaść w skrajności. Na przykład, jeśli masz stoły biurowe otoczone kakofonią kolorów, nie będzie to sprzyjać koncentracji. Z drugiej strony, mogą one inspirować do pomysłów, pod warunkiem, że użyjesz w nich także odrobiny żółtego i niebieskiego. Wiedza z zakresu psychologii kolorów oraz łączenie i dopasowywanie barw zgodnie z tymi wskazówkami pomoże Ci stworzyć wymarzony wygląd z prawdziwymi korzyściami, a nie taki, który będzie wyglądał, jakbyś rzucił na ścianę kilka garnków farby!

Zderzające się ze sobą wzory mogą również wyglądać bardzo stylowo i świetnie komponować się z biurkami do pracy zespołowej. Biophilic design robi furorę w świecie biurowym, a wzory i kolory można łatwo łączyć ze sobą, aby uzyskać dynamiczny wygląd. Na przykład wzory liści w kolorach innych niż zielony lub jednolita zieleń z mozaikowymi wzorami dla uzyskania ostrej alternatywy.

W dzisiejszych czasach nie ma sztywnych reguł dotyczących tego, co jest dobre, a co złe - to samo dotyczy tego, czy można łączyć ze sobą kolory, czy nie. Jeśli chcesz stworzyć świeży wygląd, być może całkowicie zmienić wystrój biura, warto być dynamicznym i naprawdę zdecydować się na coś alternatywnego. Może to wystarczyć, aby zainspirować pracowników do nowych pomysłów i współpracy, co znacznie zwiększy wydajność pracy. Kolor ma ogromną moc, w końcu może on nawet wpłynąć na wynik kampanii marketingowej!

Wybór odpowiednich mebli biurowych, które będą współgrać z nowym stylem wystroju, zapewni, że nowa przestrzeń będzie nie tylko stylowa i inspirująca, ale także wygodna i pomocna dla osób w niej pracujących. Ponadto, poproszenie pracowników o opinie na temat kolorów i wzorów, które chcieliby zobaczyć, bardzo poprawi morale. Może tam być fantastyczny pomysł, który tylko czeka na odkrycie, a jeśli nie zapytasz, nigdy się nie dowiesz!

Nigdy nie bój się mieszać i łączyć pomysłów na projekty. W tej grze nie ma żadnych zasad, a jedyną wytyczną jest zapewnienie, że efekt końcowy będzie wyglądał fantastycznie. Nie masz pojęcia, co pasuje, a co nie, dopóki nie weźmiesz do ręki kilku próbek kolorów i nie spróbujesz ich połączyć. Możesz być bardzo zaskoczony rezultatami, na jakie się natkniesz!

Lidia Kowalik

Absolwentka krakowskiej ASP. Obecnie projektantka przestrzeni recepcyjnych oraz biur. Kraków.