3 września 2022 Udostępnij

Dlaczego praca w domu może stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia

Kiedy pracujesz w domu, istnieje szereg zalet i wad, które są z tym związane.

Z jednej strony, jesteś w swoim środowisku domowym, czujesz się komfortowo, nie musisz dojeżdżać do pracy, możesz mieć lepszą równowagę między domem i pracą a życiem prywatnym i możesz pracować w piżamie, jeśli naprawdę chcesz.

Z drugiej strony, musisz walczyć z problemami z samomotywacją i na każdym kroku są rozproszenia. Jeśli potrafisz nauczyć się balansować między zaletami a wadami, to widzisz bardzo pozytywny sposób na pracę.

Jednak czy kiedykolwiek przestałeś myśleć, że praca w domu może być również szkodliwa dla Twojego zdrowia?

Pracownicy biurowi, ogólnie rzecz biorąc, są klasyfikowani jako osoby prowadzące siedzący tryb życia. Brzmi to źle, ale gdy się nad tym zastanowić, jest to prawda. Możesz łatwo spędzić sześć godzin dziennie lub nawet więcej, siedząc przy biurku, a jeśli pracujesz w szczególnie napiętym terminie, pokusa, aby pozostać przy swoim krześle biurowym i nie ruszać się zbytnio, może być ekstremalna. W takim przypadku nie jesteś aktywny w pracy i narażasz się na zwiększone ryzyko chorób serca, ewentualne ryzyko cukrzycy typu II, otyłość i problemy z układem mięśniowo-szkieletowym.

Brzmi to jak przesada, ale jest od niej dalekie - musisz nadać priorytet byciu bardziej aktywnym, jeśli chcesz zachować zdrowie w dłuższej perspektywie. Możesz codziennie po pracy chodzić na siłownię, a i tak nic Ci to nie da, jeśli w ciągu dnia pracy będziesz zbyt długo siedział!

Kiedy pracujesz w domu, przez większość czasu nie masz ustalonej rutyny. Oznacza to, że jest mniej możliwości, aby wstać i poruszać się, a ponieważ pracujesz sam w domu, może się okazać, że po prostu siedzisz tam, dopóki nie skończysz pracy i dlatego nie ruszasz się z miejsca.

Dlatego ważne jest, abyś nadał priorytet pozostaniu aktywnym w pracy, jeśli zdecydujesz się na pracę w domu. Oznacza to wstawanie i poruszanie się co jakiś czas, oznacza to regularne przerwy i z pewnością oznacza to przerwę na lunch, która obejmuje spacer poza domem. Potrzebujesz świeżego powietrza, naturalnego światła i musisz wyjść z domowego biura i w ramiona Matki Natury!

Ponieważ mieszkasz w tej samej przestrzeni, w której pracujesz, niezależnie od tego, czy jesteś w oddzielnym pokoju, czy nie, skutki psychologiczne mogą być dość szkodliwe, jeśli nie masz pewnego stopnia separacji. Oznacza to, że przerwy są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej i ustalanie czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Istnieje wiele sposobów, aby stać się bardziej aktywnym podczas pracy w domu, takich jak wspomniane wcześniej przerwy, być może wyjście na spacer do ogrodu i z powrotem, chodzenie po schodach kilka razy, aby dać sobie szybki trening. Chodzi o to, by być zdyscyplinowanym i wiedzieć, że aby zachować sprawność i zdrowie, trzeba więcej wstawać i ruszać ciałem. Możesz myśleć, że nie siedząc tyle czasu przy biurku jesteś mniej produktywny, ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie - przerwy nie przynoszą efektu przeciwnego do zamierzonego, ponieważ Twój mózg również potrzebuje przerwy, aby się skoncentrować!

Nie próbujemy sugerować, że praca w domu niesie ze sobą więcej zagrożeń niż korzyści - daleko nam do tego! Praca w domu może być niezwykle korzystna dla odpowiedniej osoby, ale nie jest to model pracy, który jest odpowiedni dla każdego. Jeśli nie jesteś zdyscyplinowany i łatwo się rozpraszasz, możesz być mniej wydajny i może ci brakować pracy zespołowej, którą miałeś w zwykłym biurze.

Jednak dla wielu osób, które decydują się na pracę w domu, jest to jedna z najlepszych decyzji zawodowych, jakie podejmują. Tak długo, jak pamiętasz o regularnym wstawaniu i przemieszczaniu się, jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Bronisław Łódzki

Architekt, projektant lad biurowych. Poznań