11 stycznia 2016 Udostępnij

Pierwsze wrażenie kluczem do sukcesu

Recepcja zawsze jest takim miejscem, gdzie klient pierwszy raz spotyka się z firmą, i dlatego właśnie trzeba o nią dbać, ponieważ pierwsze wrażenie wszędzie jest podstawową kwestią. Trzeba potraktować recepcje i jej projekt nie jako dodatek, ale osobny proces, któremu należy poświęcać dużo uwagi. Jeśli chce się osiągnąć konkretny efekt należy pomyśleć naprawdę o wielu kwestiach. Pierwsza sprawa to oczywiście lokalizacja. Recepcja musi być dobrze dopasowana do korytarzy, ciągów komunikacyjnych oraz w odpowiednim miejscu w stosunku do drzwi wejściowy. Druga sprawa to widoczność recepcji.

Każdy kto wejdzie do biura powinien oczywiście wiedzieć, gdzie znajduje się recepcja, dlatego jej oznaczenie przez logotyp firmy to ważna sprawa, o której trzeba zawsze pamiętać. Logotyp może być oczywiście istotną kwestią, ponieważ będzie od razu decydować o tym, że firma będzie dobrze rozpoznawana i kojarzona. Jeśli przygotowuje się do tego odpowiednia kolorystykę recepcji będzie można osiągnąć możliwie najlepsze efekty aranżacji, na których na pewno musi nam zależeć. Jeśli już uda się nam przygotować odpowiednie miejsce na recepcję musimy zacząć się zastanawiać nad tym jak powinna wyglądać aranżacja takiej recepcji.

Zawsze podstawowym elementem będzie przygotowanie dobrej lady recepcyjnej. To podstawa sprawa, ponieważ pracownicy recepcji tam będą obsługiwać klientów i będą rzeczywiście realizować konkretne zadania związane z pracą. Lada musi być tak przygotowana, że będzie można odpowiednio takie miejsce uporządkować. Wydaje się, że ta właśnie sprawa będzie kluczowa. Wysokość lady ma gwarantować, że możliwe będzie z jednej strony normalne wykonywanie pracy na siedząco jak i też obsługiwanie klientów. Dobrze sprawdzają się lady składające się jakby z dwóch części, tak by jedna część była wysokością dopasowana do klientów, którzy będą na stojąco obsługiwani. Przy wykonywaniu recepcji należy wiec pomyśleć o istotnych kwestiach, które w dłuższej perspektywie mogą decydować o tym jak recepcja będzie się praktycznie sprawdzać.

Bronisław Łódzki

Architekt, projektant lad biurowych. Poznań