30 kwietnia 2022 Udostępnij

Porozmawiajmy: Czy wiesz, jak siedzieć?

Dziwne pytanie, ale ilu z Was wie, jak prawidłowo siedzieć na krześle biurowym? Czy się obijacie? Siedzicie na jednej stronie? A może znasz zasady ergonomicznego siedzenia i stosujesz je w każdej sekundzie dnia?

Chodzi o to, że jeśli nie siedzisz prawidłowo, przez długi czas narażasz się na ryzyko wystąpienia przewlekłych dolegliwości bólowych. Niezależnie od tego, czy masz siatkowe krzesła biurowe, czy też wszystkie śpiewające i tańczące ergonomiczne opcje, przyjrzyjmy się temu, jak powinieneś siedzieć.

- Usiądź na krześle tak daleko, jak to tylko możliwe, np. plecy muszą być płasko oparte o oparcie.

- Zmień wysokość krzesła. Stopy powinny leżeć płasko na podłodze, a kolana powinny znajdować się możliwie na poziomie bioder.

- Odchyl lekko oparcie krzesła i upewnij się, że masz podparcie dla dolnej i górnej części pleców. Jeśli Twoje krzesło nie jest odpowiednio odchylane lub regulowane, czas poszukać w Internecie hasła "meble biurowe blisko mnie", aby kupić nowe!

- Usuń podłokietniki, jeśli Ci przeszkadzają, a jeśli nie, wyreguluj je tak, abyś mógł przyjąć zrelaksowaną pozycję, bez konieczności przyjmowania nienaturalnie wyglądającej pozycji!

Teraz, gdy już wiecie, jak powinniście siedzieć, powinniście wszyscy ruszyć w drogę i odpowiednio ustawić swoje krzesła! Czy masz jakieś inne dobre rady dotyczące wygodnego siedzenia? Daj nam znać!

Bronisław Łódzki

Architekt, projektant lad biurowych. Poznań