9 sierpnia 2022 Udostępnij

5 sposobów, jak możesz pomóc koledze w stresie

Wszyscy wiemy, że praca zespołowa jest najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu w firmie.

Kiedy wszyscy pracują razem, wszyscy dążą do tego samego wspólnego celu, życie jest łatwiejsze, przyjemniejsze, a sukces jest bardziej prawdopodobny.

Jest jednak jeden problem, który może się pojawić, mucha w smole - stres.

Stres w miejscu pracy jest czymś, czego wszyscy musimy być świadomi, ale jak pomóc komuś, kto podejrzewamy, że czuje presję?

Jeśli chcesz być dobrym członkiem zespołu i dobrym kolegą, ważne jest, abyś ważne być czujnym na wszelkie oznaki, że ktoś z zespołu może mieć problemy. Nie zawsze jest tak, że dana osoba wyjdzie i powie o tym. Niektóre osoby mogą wstydzić się odczuwać skutki stresu w miejscu pracy i w rezultacie w rezultacie, mogą obawiać się wspomnieć o tym. Zamiast tego walczą, co jest trochę jak próba pływania w błocie.

Główne przyczyny stresu w miejscu pracy to nierównomierne obciążenie pracą, nierealistyczne terminy i cele oraz złe zarządzanie. Jeśli zespół zmaga się z tymi trzema elementami, stres na pewno będzie obecny gdzieś na linii.

Oczywiście oznacza to również, że sesje robocze przy stole w sali konferencyjnej mogą być mniej udane z powodu tego problemu.

Jak więc rozpoznać stres i pomóc koledze, który może czuć się pod presją?

Jak wygląda stres w miejscu pracy?

Zanim pomożesz koledze, który odczuwa presję związaną ze stresem w pracy, musisz określić, czy jest on rzeczywiście przytłoczony, czy też nie. Główne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę to:

 • Często popełniają nietypowe błędy
 • Wydają się wycofane
 • Nie biorą udziału we wspólnych sesjach przy biurowym stole w takim stopniu jak wcześniej
 • Wydają się zmęczone i pozbawione energii przez większość czasu
 • Mogą brać nietypowe dni chorobowe
 • Często są wyraźnie zestresowani, np. są chwiejni, gwałtowni i wydają się nie radzić sobie z problemami.

Jeśli zauważysz, że współpracownik wykazuje kilka z powyższych oznak, prawdopodobnie cierpi na niewielki stres w miejscu pracy.

Jak więc możesz pomóc?

5 sposobów pomocy osobie cierpiącej z powodu stresu

Jeśli chcesz pomóc koledze, który Twoim zdaniem po cichu radzi sobie ze stresem w miejscu pracy, możesz zastosować 5 poniższych metod:

 1. Zaproponuj, że zdejmiesz z niego trochę pracy, jeśli masz taką możliwość
 2. Zaproponuj, że pójdziecie na kawę w przerwie na lunch i zobacz, czy uda Ci się skłonić go do otwarcia się i porozmawiania trochę.
 3. Zapytaj, czy chcieliby pójść z Tobą na spacer w przerwie na lunch, ponieważ ćwiczenia są świetnym sposobem na radzenie sobie ze stresem w miejscu pracy
 4. Daj im znać, że możesz z nimi porozmawiać, jeśli będą chcieli to zrobić
 5. Powiedz im delikatnie, że myślisz, że mogą zmagać się ze stresem w pracy, że Ty też czasami to robisz i że uważasz, że ćwiczenia głębokiego oddychania są przydatne. Zobacz na poniższym filmie kilka ćwiczeń, które możecie wspólnie wypróbować.

Nie możesz zmusić kogoś do otwarcia się i porozmawiania z Tobą o tym, jak się czuje, tak samo jak nie możesz zmusić kogoś do skorzystania z Twojej rady, jeśli chodzi o radzenie sobie ze stresem w miejscu pracy. Wszystko, co możesz zrobić, to pokazać, że jesteś chętny do pomocy i dokonać małych aktów dobroci, które mogą rozjaśnić ich dzień.

Robiąc to, okazujesz swoje wsparcie z wygodnego fotela biurowego.

Niemożliwe jest całkowite uodpornienie się na stres w ciągu dnia, ale możliwe jest rozładowanie stresu w czasie, a następnie skuteczne nauczenie się sposobów radzenia sobie z każdym problemem, który pojawi się w przyszłości. Stając po stronie swojego kolegi, wzmacniasz więź między Tobą a pozostałymi członkami zespołu, a to samo w sobie może przyczynić się do zmniejszenia stresu w miejscu pracy.

Świadomość, że ktoś jest po Twojej stronie, ktoś Cię wspiera, może być ogromnym środkiem odstresowującym.

Lidia Kowalik

Absolwentka krakowskiej ASP. Obecnie projektantka przestrzeni recepcyjnych oraz biur. Kraków.